Muhteşem Mabet Ayasofya

AYASOFYA’NIN TARİHİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da inşaa etmiş olduğu en büyük kilise olmaktadır aynı yer ve mekanda üç kez inşa edilmiştir. İlk inşasında Megale Ekklesia olarak adlandırılmış, beşinci yüzyıldan İstanbul’un alınmasına kadar Hagia Sophia (Kutsal Bilgelik) olarak adlandırılmıştır. Hükümdar Konstantios tarafından 360 yılında yaptırılan Megale Ekklesia ve hükümdar II. Theodosis’in 415 yılında yeniden inşatını yaptırdığı kilise halk isyanlarınlarında yıkılmıştır. Bugünün Ayasofya’sı, hükümdar Justinianos tarafından zamanın iki en önemli mimarı Tralles’l Anthemios ve Miletos’lu (Balat) İsidoros’a yaptırılmıştır.

16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda, Ayasofya’nın içine mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler yapılmıştır. Yapının dışına farklı dönemlerde yaptırılan minareler, medrese, sıbyan mektebi, muvakkithane, şadırvan, sebiller, güneş saatleri, mütevelli heyeti odası ile Ayasofya, Osmanlı Dönemi’nde kompleks bir yapıya çevrilmiştir.

AYASOFYA NEREDE, HANGİ SEMTE?

Muhteşem mabet Ayasofya İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sultan Ahmet güzide bir semtindedir.

AYASOFYA NASIL CAMİ OLDU?

dokuyyüz onaltı sene kilise olarak ibadete açık olan eser , Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u almasıyla camiye dönüştürülmüştür. 29 Mayıs 1453’te, Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldığında, Ayasofya yaralı Bizans askerlerinin, kadın ve çocukların sığınma yeriydi.

İstanbul’un Osmanlı Devleti’nin ele geçirmesinden sonra birkaç gün boyunca Ortodoks Kilisesi mensupları Ayasofya’da tapınmaya devam etti.

1 Haziran 1453’te İstanbul’daki ilk Cuma namazını burada kılan Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya’nın Osmanlı yönetimi altında cami olarak hizmet vereceğini ilan etti. Mihrap ve minber inşaa edildi, çan ve Haç kaldırıldı. Mozaiklerin üstü kapatıldı.

1481’de ilk minaresi yapıldi. Fatih Sultan Mehmet’ten sonra tahta geçen Sultan İkinci Bayezid zamanında bir minare daha yapıldı.

1509’daki büyük İstanbul depreminde ilk yapılan minare sarsıntılara dayanamayıp yıkılarak üzücü bir tablo oluşturdu, yerine tuğladan bir minare inşa edilmiştir.

Diğer iki minare de Sultan İkinci Selim zamanında, Mimar Sinan tarafından restorasyon çalışmaları sırasında inşa edildi. Bu sebeple Ayasofya’nın farklı dönemlerinde yapılan 4 minaresi birbirinden farklı.

İkinci Selim’in türbesi Ayasofya içindeki ilk padişah türbesi oldu. Ayasofya’da, içinde padişahların, eşlerinin ve şehzadelerin de yer aldığı 43 farklı türbe bulunuyor.

Bunların arasında Sultan Üçüncü Murat, Sultan Üçüncü Mehmet, Safiye Sultan ve Nurbanu Sultan da var.

Sultan Ahmet 1616’da Sultan Ahmet Cami’ni inşa ettirene kadar Osmanlı Devleti’nin en yüce ve en önemli camisiydi.

1739’da camiye medrese, kütüphane ve aşevi de inşasına eklendi. 1847-1849 arasında restorasyon çalışmaları sırasında kapalı kalan Ayasofya, cami olarak son kez 1849’da hizmete açılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir