MABEL MATİZ KİMDİR ?

Mabel Matiz mahlasıyla tanınan Fatih Karaca, 31 Ağustos 1985 yılında Mersin’in Erdemli yerleşkesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını, Erdemli’de yaşamıştır. Validesi Maya Karaca, babası ise Ali Karaca beydir.

İlkokul eğitimini Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul eğitimini ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde okumuştur. 2003 senesinde üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınmıştır. 2008 senesinde İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. 2011 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmeye hak kazanmıştır ve 2014 yılında buradaki eğitimini tamamlamadan bırakmıştır. Lise ve üniversite zamanlarında kısa süreli olarak şan ve gitar eğitimi alan Mabel Matiz, üniversitede ilk müzik eğitimi sayılabilecek birkaç cover grubu denemesinden sonra kendi özüne dönerek kendi şarkılarını kaleme almaya ve sonradan adını duyuracağı ilk kişisel kayıtlarını almaya başlamıştır.

2008 yılından bugüne, gitar vokal ağırlıklı kayıt aldığı şarkılarını ve cover demolarını kişisel sitesi üzerinden olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz, bir seneden uzun bir süredir üzerinde çalıştığı, kendi ismini taşıyan ilk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde piyasaya sürmüştür. 2012 yılının Ağustos ayında ise “Yaşım Çocuk” isimli ikinci albümü için stüdyo kayıtlarına başlamıştır. 2013 senesinin Ocakğında piyasaya çıkan “Yaşım Çocuk” isimli albümünün ilk video klibi “Zor Değil” şarkısına yöneten Gürcan Keltek tarafından çekilmiştir. Dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından “Kent Ozanı” olarak bilinen sanatçının yeni albümü “Yaşım Çocuk” piyasaya çıktığı hafta D&R albüm satış listesine 8 numaradan giriş yaparak, büyük başarı kazanmıştır. Bu albümden yayınlanan video klip şarkıları “Zor Değil” ve “Aşk Yok Olmaktır”, tv ve radyolarda uzun süre listebaşı kalmış ve 2013 yılının en çok çalınan, dinlenen ve ses getiren hitlerinden olmuşlardır. Sanatçının Aysel Gürel için hazırlanan saygı albümü “Aysel’in” için kaydettiği “Sultan Süleyman” isimli şarkısı ise 2013 yılının yaz aylarının sürpriz bir hit parçası olmuştur.

2013 senesinin Mart ayında başladığı uzun ve çok ayaklı “Yaşım Çocuk” Türkiye turnesini tamamlayan sanatkar1.5 yıl içerisinde 50 ye yakın şehirde 100 dinleti vermiştir.

Mabel Matiz 2014 yılında çok sayıda medya kuruluşu ve üniversite tarafından ödül almıştır. 2014 yılı içinde okuyucu oylarıyla belirlenen Hürriyet – Altın Kelebek “Yılın En İyi ivme Yapan Sanatçısı” , GQ Türkiye dergisi tarafından da “Yılın Müzik insanı” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca “Yaşım Çocuk” albümü Milliyet Sanat dergisi okurlarınca “Yılın Albümü” seçilmiştir.

Mabel Matiz uzun süre devam eden Yaşım Çocuk Türkiye turnesinin hemen ardından 2014 yılının Ekim ayında yepyeni albümü “Gök Nerede”nin stüdyo kayıtlarını almaya başlamıştır.

Kayıtları Ekim 2014 – Ocak 2015 tarihleri arasında Kadıköy Studio Bee ve Beyoğlu Babajim stüdyolarında tamamlanan “Gök Nerede”de 14 yepyeni Mabel Matiz şarkısı Şubat 2015 tarihinde müzikseverlerle buluşmuştur.

2018’de Kendi annesinin ismini verdiği yeni albümü “Maya” ile dinleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Başarılı bir şekilde müzik hayatına devam etmektedir.