İnfaz Koruma Memuru Silah Alma Maddeleri

Öncelikle konuya infaz ve Koruma Memurlarının konumuz silah alma olduğu için silahla ceza infaz kurumu içerisine giremeyeceklerini hatırlatmakla başlıyorum. Malumunuz bunu memur arkadaşlarımızın çoğu biliyor açıklamam bilmeyenlere!  Aşağıda maddeler halinde yazdığım konuları kısaca açıklamaya çalışacağım umarım infaz ve Koruma Memurlarının silah almaları konusunda bu yazıyı okuyan herkese yardımcı olur.   

1-) Gerekeli Belgeler Nelerdir ?  

a-    Silah istek formu(emniyetten alınacak)b-    Sağlık raporu devlet hastanesinden alınacak tam teşeküllüc-    Her Ne Kadar İnfaz ve Koruma Memuru olarak çalıştığınız İçin Adli sicil kaydı Sorulamasada halihazırda devam eden mahkemeniz varsa Silah almanız sorun olabiliyor.d-    4 adet resime-    Kimlik fotokopisif-    Sözleşme imzaladığınız komisyondan alınacak görev belgesig-    2 adet yarım kapaklı dosya.

2-) Ruhsatı İçin Harç Verilmesi  Gerekiyormu ? 

 Ruhsat için silah almaya yetkili memurlarda olduğu gibi infaz ve Koruma Mmeurlarıda görevde bulundukları sürece taşıma ruhsatları için harç ödemiyorlar. Lakin şöyle bir uygulama varki her 5 yılda bir görevde olduğuna dair belgenin kurumdan alınıp emniyet müdürlüğünün gerekli birine ibraz edilmesi gerekmektedir. Normal şartlarda  Bulundurma ve taşıma harcı ücreti adı altında 5 yıllık toplu olarak alınan bir ücret varki oda maliye tarafından her yılın ocak ayında güncellenenir. 

2018 Yılı Silah Taşıma ve Bulundurma Ruhsat Ücreti Ne Kadar ?

RUHSAT TÜRÜHARÇ ÜCRETİSilah Taşıma Ruhsatları5×919,3 =4.596,50 TLSilah Bulundurma Ruhsatlar1.470,90 TLYivsiz Tüfek Ruhsatnameleri35,70 TLYıllık satış tutarı (cirosu) veyaYıllık Kurumlar Vergisi veyaYıllık Gelir Vergisi11.800.000 TL.229.000 TL.114.000 TL

   Olurda 5 yıl içerisinde silahı elinizden çıkarmanız gerekirse taşıma harcının kalan yılların ücretini alabiliyoruz lakin bulundurma harcı ücretinde aynı durumun olmadığını müracatta bulunupta alamayan kişilerin söylemlerine istinaden sizlerle paylaşmak istiyorum. 

3-) Arkadaşıma ait silahı devir alarak adıma ruhsat almak istiyorum. Ne yapmalıyım ?

İlgili birime müracaat ederek adınıza dosya açtırmanız gerekir. Karşılıklı hibe dilekçesi yazıp hakkınızda yapılan tahkikat ve dosya incelenmesi sonucu silah ruhsatı almanızda herhangi bir engel yok ise valilik Makamından alınacak onaydan sonra, işlemi yapan ilgili birimin vereceği noter belgesi ile noter devir işlemi yapabilirsiniz. Noterden almış olduğunuz noter devir/hibe belgesini ilgili birime götürerek dosyanıza eklettikten sonra ruhsat kartınız yazılarak bizzat tarafınıza teslim edilir.

4-) Yeni bir silah aldığımızda silahımıza kaç gün içersinde ruhsat almak zorundayız?

Fatura tarihinden itibaren 60 gün içinde silah ruhsatı almak zorundasınız.

5-) Bana silah taşıma hakkı veren kamu görevim (İnfaz ve Koruma Memuruyum) sona erdi veya harçsız silah taşıma hakkı veren görevim sona erdi. Ne yapmalıyım? Yapmazsam ne olur?

Ruhsatınızın veriliş nedeni olan kamu görevinizin sona ermesi halinde durumu ruhsatı veren makama 6 ay içersinde bildirmek zorundasınız. Bildirimde bulunmaz iseniz, silahınıza ait ruhsatınız iptal edilir ve . 6 ay içersinde silahınızın devri yapılır. 6 ay içersinde devir işlemleri gerçekleşmez ise silah adli makamlara intikal ettirilir. Üzerinize kayıtlı başka silah varsa bu silahların ruhsatları da iptal edilerek devir ettirilir. Ayrıca bir daha ruhsat almanız mümkün olmaz.

6-)  Görevimin devamı süresince kamu görevlisi taşıma ruhsatım var. 5 yıl sonra ruhsatımı yeniletmem gerekir mi? Yoksa görevimin devam ettiğine dair belgeyi ibraz etmem yeterli olur mu ?

Her beş yılda bir kamu görevinizin devam ettiğine dair belgeyi ibraz etmeniz halinde ruhsatınızın süresi kamu göreviniz devam ettiği sürece geçerlidir.

7-) Bulundurma ruhsatlı tabancam var. Tatile gidiyorum. Yanımda götürebilirmiyim?

Bulundurma ruhsatlı silahınızı sadece ruhsatınızda yazılı adreste bulundurabilirsiniz. Tatile giderken bulundurma ruhsatlı silahların taşınması mümkün değildir. Bulundurma ruhsatlı silahlar ancak daimi ikamet değişikliği durumunda önceden yol belgesi almak suretiyle yeni adrese nakledilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir