in

GUCCİ

Gucci markasınn tarihçesi ve üretim detayları

Guccio Gucci klasiklerinin çoğunu 1950’lerin başında üretti; valiz, kravat, ayakkabı gibi ürünler ve bambu kulpa uygun meşhur el çantaları. 1953’te ölümünden sonra, ailesi Paris, Beverly Hills, Londra, Palm Beach, ve Tokyo’da mağazalar açarak müthiş başarılı şirketi yeni boyutlara taşıdı. 1960’lar Gucci İmparatorluğu’na artan şöhret getirsi. Grace Kelly, Peter Sellers ve Audrey Hepburn gibi Hollywood starları Gucci adını “şık” kelimesiyle eş anlamlı hale getirdi. Daha sonra “Jackie O” olarak tanınanacak Gucci omuz çantasıyla fotoğraflanınca Jackie Kennedy de buna yardımcı oldu. Şirket “GG” logosunu edindi.

1881 senesinde doğan ve bir zanaatkarın oğlu olan Guccio Gucci, House of Gucci markasını 1906 senesinde Floransa’da bir saraciye mağazası şeklinde kurdu. Guccio Gucci’nin ilk yeteneği, daha çok deri ürünler üzerindeki zanaatkarlığı ile kendisini gösterdi. 1920’lerde biniciler için deri çantalar satmaya başladı ve biniciler atlı arabalardan atsız arabalara geçtikçe, lüks valizlerin satışı ile devam etti. 1938 senesinde Guccio Gucci, ilk mağazasını Roma şehrinde, Via Condotti‘de açtı.

1947 senesinde Gucci ikonu olarak, bambu saplı deri çanta kabul edildi. 1950’lerde ise kırmızı çizgili ve örümcek ağlı bir marka tanıtımı yapıldı. Deri çanta ve makosen gibi bu desen de amblem olarak kabul edildi. Guccio Gucci, klasikleşen ürünlerinin birçoğunu 1950’lerin başlarında tasarladı; valiz, ayakkabı ve kravat gibi ürünler ile birlikte bambu kulpa uyumlu en bilinen el çantaları örnektir. 1953 senesinde ölümü ile, ailesi Beverly Hills, Paris, Palm Beach, Tokyo ve Londra’da mağazalar açtı. Böylelikle marka başarısı ile boyut atladı. 1960’larda ise Gucci İmparatorluğu kendisini daha fazla gösterdi. Grace Kelly, Audrey Hepburn ve Peter Sellers gibi Hollywood yıldızları, Gucci ismini “şık” sözcüğü ile aynı anlamda kabul etti. Daha sonraları “Jackie O” adı ile bilinecek olan Gucci omuz çantası ile fotoğrafı çekilen star Jackie Kennedy de markanın başarısına katkı sağladı. Şirket “GG” logosu ile yenilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir