Elon Musk Kimdir ?

Musk Kimdir?

”Dahi, Milyoner, Hayırsever”

Elon Musk, 2018

Tam adıyla Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin başkenti Pretoria‘da doğmuştur. Kendisi mühendis, mucit, yatırımcı, ve girişimcidir. SpaceX kurucusu ve CEO’su, Tesla Motors ve PayPall; eski adıyla x.com‘un kurucu ortaklarındandır. 2016 yılında ünlü iş dergisi Forbes‘un ”Dünyanın En Güçlü İnsanları ” listesinde 21.sırada yer aldı. Yine Forbes‘un 2020 yılında yaptığı ”Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinde 31.sırada yer almıştır. Güney Afrika Cumhuriyeti, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır.

Hayatı

Elon Musk’ın gençlik yılları

Elon Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin başkenti Pretoria‘ da doğmuştur. Liseyi 8 ve 9. sınıfları Bryanston High School‘da okuyan Musk, daha sonra Pretoria Boys High School‘a geçerek oradan mezun oldu.

Henüz 12 yaşında kendi kendine kodlamayı öğrenen Elon Musk, kendi yazdığı uzay oyununu 500$’a sattı. Hayallerinde ABD’ye taşınmak olan Musk, bir röportajında şöyle diyor : ” Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer. ”

Musk, 1988 yılında hem üniversiteyi Kanada’da okumak hem de Güney Afrika’da zorunlu askerlik yapmamak için Amerika’ taşındı. 1992 yılında  Queen’s Üniversitesin‘de 2 yıl okudu. Daha sonra  Pennsylvania Üniversitesi‘nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.Ekonomi alanında lisansını tamamladı. Fizik alanında yan dal diploması aldı.

Elon Musk, 1999 yılında çevrim içi ödeme sistemi olan ve daha sonra adı PayPall olacak olan x.com’un kurucu ortaklığını yaptı. Ekim 2002 yılında eBay‘e 1.5 Milyon dolar karşılığında hisselerini sattı.

SpaceX

Musk, insanlığın geleceğini etkileyecek en büyük sorunlarla ilgili 3 alan tespit etti ve çalışmalarını bu yönde değiştirdi. Bu alanlar Temiz Enerji, İnternet ve Uzaydı . Bu amaçlarla Haziran 2002 yılında SpaceX‘i kurdu. SpaceX uzaya roket fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. SpaceX‘in amaçları, ilk yeniden kullanılabilir roketi yapmak ve roket fırlatma maliyetini 10 kat azaltmak ve güvenliği artırmaktır.

Tesla Motors

Steve Jurvetson tarafından; Musk Kaliforniya Senatörü Dianne Feinstein ile bir Tesla Model S’in yanında, 2010

Tesla Motors, 2003 yılında  Martin Eberhard tarafından kurulmuş, bir elektirikli araç ve motor parçaları üreten Amerikan şirketidir. Musk‘ın kuruluşunda ilk finansman desteğini sağladığı Tesla Motors, şirketin CEO’luğunu yapan  Martin Eberhard‘ın ,2008 yılında ki küresel krizden sonra CEO’luktan ayrılmasıyla ve yerine Elon Musk geçti.

Yüksek performanslı elektirikli araçlar üretmeyi hedefleyen şirket bugüne kadar Roadster (2008),Model S ,(2012)Model X ,(2015),Model 3 (2017) gibi araçlar üreterek satışa sundu.

SolarCity

Musk, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ve kuruluşunda finansal destek sağladığı SolarCity 4 Temmuz 2006 yılında kuruldu. SolarCity, konutlar ve ticari kullanım için güneş enerji sistemleri üretir ve tasarlar. Amerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük güneş enerji sistemi sağlayıcısıdır. Musk’ın hedeflediği insanlığın en büyük sorunlarından olan ”temiz enerjinin” sağlanması için atılmış büyük bir adımdır.

Özel Hayatı

Elon Musk‘un ilk eşi Kanadalı yazar Justine Wilson’dur. 2000 yılında evlenip 2008 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten 6 çocuğu olan Musk, ilk çocuğunu henüz 10 haftalıkken kaybettiştir. 2010 yılında Talulah Riley ile evlenip ve 2012 yılında boşanan Musk, Temmuz 2013 yılında birleşerek 2016 yılında tekrar boşandılar. Bu evlilikten çocukları olmadı.

2016 yılında ünlü oyuncu Amber Heard ile birilkte olan Musk‘un, bir yıl sonra bu ilişkiside sonlandı.

2018 yılında Kanadalı Müzisyen Grimes ile birlikte oldu. 2020 yılında erkek çocuğu olan çift çocuklarına “X Æ A-12” koydu.

Türkiye Ziyareti

Musk, 8 Kasım 2017 tarihinde Türkiye‘ye gelerek Cumhurbaşını Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu görüşmenin ardından Anıtkabir‘i ziyaret eden Musk, resmi Instagram adresinden paylaşımlarda bulundu ve altına şu yorumu yaptı :

”Çiçekleri ben yerleştirdim. Üç kırık kaburga kemiği ve delikli bir akciğerle yine de savaştı.Yurtta barış , dünyada barış için”

Elon Musk‘ın PayPall hisselerini satmasının ardından insanlığın geleceğini etkileyebilecek 3 temel sorun tespit etti ve bu andan itibaren tüm çalışmaları ve attığı adımlar bu yönde oldu. Elon Musk‘ın temel hedefi ise uzayda kolonileşme ve gezegenler arası yolculuktur. Bu kadar büyük bir vizyona sahip olmak ve bu yönde çalışmalar yapması bile pek çok insanın takdirini kazandırdı. Sadece uzay ya da elektirikli araç çalışmaları ile değil işlediği hayırlarla da adından sıkça bahsettirmektedir.

Kaynakça

Elon Musk, Vikipedi

Elon Musk Kimdir ? hurriyet.com.tr

Elon Musk Kimdir ? bbc.com.tr

Elon MuskForbes

biography.com

Editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir