Aydın Denktaş Kimdir ?

AYDIN DENKTAŞ KİMDİR?

Aydın Denktaş 1943 yılında doğmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu olan Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş’ın hanımı  olan Aydın Denktaş, KKTC’nin eski Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın validesidir.

RAUF DENKTAŞ’IN EŞİ AYDIN DENKTAŞ NEDEN HAYATINI KAYBETTİ ?

Aydın Denktaş solunum yetmezliği nedeniyle 1 Ocak’ta yoğun bakıma kaldırılmıştı. Denktaş Lefkoşa Devlet Hastanesi’ndeki hayat mücadelesini bu sabah itibarıyla hayatını kaybederek aramızdan ayrıldı.

RAUF DENKTAŞ KİMDİR?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 yılında Baf’ta dünyaya gelmiştir. Henüz 1.5 yaşında iken annesini kaybeden Denktaş, anneannesi ve babaannesi tarafından yetiştirilmiştir. Babası Raif Bey’dir.

1930 yılında öğrenim görmek için İstanbul’a gelerek ilkokul ve liseyi Arnavutköy’de Fevzi Çakmak Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra Kıbrıs’a geri dönen Denktaş, Lefkoşa İngiliz Okulu’na gitti. Buradan 1941 yılında mezun oldu.

Yazı yazmaya meraklı olduğu için mezun olur olmaz Fazıl Küçük’ün Halkın Sesi adlı gazetesi için yazılar yazmaya başladı. Aynı zamanda Gazimağusa’da tercümanlık yapmıştır. Bir süre mahkemelerde memurluk ve İngiliz okulunda öğretmenlik yapmıştır.

Daha sonra 1944 yılında Birleşik Krallık’a giderek orada hukuk eğitimi almıştır. 1947 yılında mezun olduktan sonra Kıbrıs’a geri dönerek avukat olmuştur. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra savcı olan Denktaş, yaptığı başarılı işlerden dolayı 1956 yılında başsavcılığa yükselmiştir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir